seo by: Özgün Seo

Bilgi

Japonya’nın Kahramanı Hiroo Onoda

japonya-2dunyasavasi

Öyle bir asker düşünün ki savaşın 6 yılda bitmesine rağmen ülkesi için 30 yıl daha bütün zorluklarla mücadele ediyor,bahsettiğimiz asker  1922 yılında Japonya’nın Kamekaea şehrinde doğan Hiroo Onoda. Avrupada savaş bitmiş Japonya için de savaşın sonu gözüküyordu. Bu sıralarda Japonya adasına yakın bir yer olan Lubang adasına amerikan askerleri bir çıkarma gerçekleştirdi ve Hiroo Onoda’da bu adadaki birlikler arasında istihbarat subayıydı. Binbaşı Taniguchi’nin emri kesindi ‘‘tek bir Japon askeri kalsada teslim olmak,intihar etmek yok ada’yı terketmeyeceksiniz sonuna kadar savaşı sürdüreceksiniz! ‘’. Aylar süren kanlı çatışmalar gerçekleşti iki tarafta büyük kayıplar verdi ven en nihayetinde Hiroşima ve Nagazaki’ye iki atom bombası atıldı. Sonra da Japonya kayıtsız şartsız teslim oldu. Ancak tüm bunlar olurken herşeyden habersiz savaşmaya devam eden bir avuç insan kalmıştı adada. Megafonlarla savaşın bittiğinin duyurulup,havadan Japonya’nın teslim olduğu antlaşmanın belgeleri adalara atılsada bu bir avuç insan bunun Amerikanlar tarafından yapılan bir psikolojik etki olduğunu düşünüyordu. Geriye kalan askerler ya öldü ya da Filipinli yetkililer tarafından tutuklandı.

japon

Tek biri hariç: Hiroo Onoda adadaki zorlu şartlara rağmen komutanının emrini terketmeyip savaşmaya devam etmiştir.yerli halkla ve Filipinli polislerle çatışan onoda buraya gelen gazetecilerin “savaş bitti” çağrısına kulak asmayıp sadece komutanından alacağı emirle adayı terkedeciğini söylemiştir.sonunda komutanı bizzat gelipte emir verince adayı terkeder ve silahı ile birlikte geride kalan mühimmatıda teslim eder. 30’a yakın Filipinliyi öldürdüğü için yargılanması gerekirken başkan Marcos tarafından bağışlanır ve ülkesine döner.

japonyasavas
Ülkesinde bir kahraman gibi karşılanan Onoda daha sonra ada yaşantısını biyografisinde anlatmıştır.itaat ve karalılığın nadir örnekleri arasında kendine yer bulan Onoda 16 Ocak 2014 yılında 91 yaşında kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yummuştur.Ancak tarihin tozlu sayfaları bu kahraman askeri asla unutmayacaktır.

-Furkan Özkan

    ünlü medya güzellik erkek spor ayakkabı bayan spor ayakkabı indirimli Ayakkabı izmir haberleri